Michal působí jako CTO ve vývojářské firmě Creative Dock, pomáhá s IT Světu neziskovek a rozjíždí vlastní neziskový projekt be more.
S Michalem Rothem ve třicáté první epizodě našeho podcastu nahlédneme pod pokličku nástrojů umělé inteligence. Dozvíte se, jak nám mohou pomoci zvýšit efektivitu práce. Řekneme si, jaké konkrétní úkoly můžeme umělé inteligenci svěřit, jak správně definovat zadání a jaké výstupy lze očekávat. Kromě teorie jsme s Michalem probrali i ryze praktické příklady z jeho neziskové praxe budování projektu be more. Udělali jsme také úkrok stranou k debatě na téma AI jako strašák – nahradí jednou lidskou práci, máme se bát nebo můžeme klidně spát?
Proč je to důležité: Slovy klasika: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Umělá inteligence získala nevídanou pozornost světové veřejnosti díky firmě OpenAI, která na podzim loňského roku zpřístupnila prototyp svého chatbotu GPT-3. Zdá se, že se jedná o velice efektivní nástroj nabízející úsporu času mnoha profesím, nezisk nevyjímaje.
Kdo je Michal Roth: Michal působí jako Chief Technology Officer ve vývojářské firmě Creative Dock, pomáhá s IT Světu neziskovek a rozjíždí svůj vlastní neziskový projekt be more, který se zaměřuje na vzdělávání dětí z dětských domovů. Michal je velkým fandou moderních trendů, aktuálně experimentuje s nástroji umělé inteligence.
Na podzim roku 2022 spustila společnost OpenAI svého chatbota ChatGPT založeného na modelu GPT-3. V době vydání se jednalo o jednoho z nejvyspělejších chatbotů a důležitý milník v rozvoji konverzační umělé inteligence. Svědčí o tom mimo jiné nebývalý zájem světové veřejnosti. ChatGPT zlomil všechny rekordy v dynamice růstu uživatelů – první milion získal za pouhých pět dní, sto milionů za pouhé dva měsíce od spuštění.